Sport Partner S.C.
ul. Zamenhofa 6
33-300 Nowy Sącz
NIP: 73 43 536 169

tel. +48 18 440 74 37
tel. +48 666 308 686
sklep@sport-partner.plSportPartner

  /  Bez kategorii   /  Rodzaj stopy a typ obuwia do biegania

Rodzaj stopy a typ obuwia do biegania

Rodzaj stopy i styl poruszania się mają duże znaczenie w doborze obuwia do biegania. Podczas każdego kroku nasza stopa, w szczytowym momencie musi zmierzyć się z siłą odpowiadającą niemal trzykrotności masy biegacza. Takie obciążenia na długich dystansach w połączeniu z nieprawidłowo dobranym obuwiem, mogą przyczynić się do kontuzji. Przedstawiamy zatem kilka praktycznych informacji, pomocnych w doborze butów.

 

Rodzaje obuwia do biegania

Ze względu na stopień amortyzacji

  • buty z amortyzacją
  • minimalistyczne

Ze względu na różnice wysokości pięta – palce

  • z wysokim dropem
  • z zerowym dropem

Ze względu na dostosowanie do ruchu stopy

  • neutralne,
  • stabilizujące:
    1. dla pronatorów
    2. dla supinatorów.

W tym wpisie blogowym zajmiemy się ostatnim podziałem, który odnosi się do rodzaju stopy biegacza i stylu jego poruszania się.

 

Czym jest pronacja i supinacja?

Nasze stopy posiadają pewną elastyczność, dzięki której możemy dostosowywać ułożenie stopy do podłoża z jakim mamy kontakt.
Każda osoba posiada swój sposób biegania, który zależny jest zarówno od stopnia zaawansowania, jak i przebytych urazów czy posiadania pewnych dysfunkcji układu ruchu. Wszyscy posiadamy także różny stopień pronacji.

Pronacja

Pronacja jest to rotacja wewnętrzna stopy. Kiedy stopień pronacji jest bardzo wysoki, mamy do czynienia z nadmierną pronacją. Silna nadpronacja wymaga kontaktu ze specjalistą, gdyż prowadzić do silnych dolegliwości bólowych.

Supinacja

Mianem supinacji określamy rotację stopy do zewnątrz. Kiedy stopień supinacji jest wysoki wzrasta ryzyko m.in. stanów zapalnych ścięgna Achillesa czy skręcenia stawu skokowego.

Obuwie neutralne a stabilizujące – różnice

Obuwie neutralne jest typem, który nie posiada dodatkowych funkcji wzmacniających dane elementy buta. Modele dla biegaczy z nadmierną pronacją lub supinacją są dodatkowo stabilizujące w określonym miejscu. Ich zadaniem jest korygowanie sposobu stawiania stóp i ustawienie ich do pożądanej (neutralnej) pozycji. Obuwie neutralne takich funkcji nie musi spełniać.

 

Jaki rodzaj obuwia biegowego wybrać? Neutralny, dla nadpronatorów czy supinatorów?

Zdaniem wielu fizjoterapeutów, zanim zdecydujemy się na określony model obuwia stabilizującego, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, który przyjrzy się naszym narządom ruchu. Nie każda osoba z nadpronacją powinna stosować stabilizujące obuwie. Niekiedy takie buty w długotrwałym stosowaniu pogarszają tylko sytuację, gdyż ustawiają naszą stopę w prawidłowej pozycji, ale bez udziału naszych mięśni i ścięgien. To z kolei pogłębia osłabienie mięśni.

 

Kiedy sięgać po buty stabilizujące?

Buty stabilizujące będą dobrym rozwiązaniem, kiedy stanowić będą uzupełnienie terapii wzmacniających mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe ustawienie stopy. Takie obuwie przez niektórych pronatorów lub supinatorów może być stosowane także przy okazji wymagających zawodów albo co któryś trening. Jednakże w przypadku niektórych osób obuwie stabilizujące może być jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na wykonywanie aktywności fizycznej bez bólu i wysokiego ryzyka urazów.

Doradzamy jednak, aby przed rozpoczęciem skonsultować się z fizjoterapeutą, który określi, czy obuwie stabilizujące jest konieczne.

 

Jak rozpoznać swój rodzaj stopy?

Najlepszym sposobem, który nie narazi nas na niewłaściwy dobór obuwia, jest nagranie biegu i skonsultowanie materiałów z ekspertem. Pewną wskazówką, choć nie powinna ona decydować o naszym wyborze, jest także miejsce najsilniejszego zużycia podeszwy. Zazwyczaj osoby ze stopą nadpronującą zużywają silniej obuwie od wewnętrznej strony podeszwy, te z silną supinacją zewnętrzną. Osoby o neutralnym ułożeniu stopy podczas biegu, ścierają bieżnik zazwyczaj w kształt litery “S” – od pięty aż po duży palec.

 

Przykładowe modele obuwia dla poszczególnych rodzajów stopy

Przykładem obuwia damskiego dla nadpronatorów są buty Asics Gel Kayano 27, a męskiego Asics Gel Trabuco 9. Dla biegaczy z naturalnym ułożeniem stopy obuwie Asics Gel Nimbus 23 oraz Wave Sky 4.

Zostaw komentarz

X