Sport Partner S.C.
ul. Zamenhofa 6
33-300 Nowy Sącz
NIP: 73 43 536 169

tel. +48 18 440 74 37
tel. +48 666 308 686
sklep@sport-partner.plSportPartner

  /  Bez kategorii   /  Piłka do siatkówki – rodzaje, rozmiary, jak wybrać

Piłka do siatkówki – rodzaje, rozmiary, jak wybrać

Siatkówka to dynamiczna i ekscytująca gra, która wymaga nie tylko umiejętności graczy, ale także odpowiedniego sprzętu. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest oczywiście piłka do siatkówki. W dzisiejszym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o rodzajach piłek, ich rozmiarach oraz jak dokonać najlepszego wyboru dostosowanego do Twoich potrzeb.

Rodzaje piłek do siatkówki

Siatkówka, niezależnie od tego, czy rozgrywana jest na plaży czy w hali sportowej, to gra pełna intensywności, strategii i szybkich akcji. Jednym z elementów, który wpływa na przebieg gry i doznania zawodników, jest wybór odpowiedniej piłki. Dla przykładu, grając na piaszczystym brzegu, konieczne jest dostosowanie piłki do warunków plażowych. Piłki plażowe, dzięki większej średnicy i chropowatej powierzchni, umożliwiają lepszą kontrolę na miękkim podłożu, jednocześnie dostarczając unikalnego doświadczenia gry na plaży. Piłki halowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się na twardych parkietach. Jednak podział piłek ze względu na rodzaj podłoża, na którym toczy się gra, to nie jedyne kategorie. Piłki różnią się między sobą także kwestiami technicznymi. Piłki treningowe, charakteryzujące się wytrzymałością i stabilnym lotem, są idealne do codziennego doskonalenia umiejętności, natomiast piłki używane na najwyższym poziomie zawodowym, takie jak Mikasa, cechują się precyzją i trwałością, co sprawia, że są idealne do profesjonalnych rozgrywek. Pamiętaj, że dobra piłka do siatkówki to nie tylko sprzęt, ale również partner do wspólnej zabawy i rozwoju sportowego.

Rozmiary piłek do siatkówki

Poszczególne piłki różnią się między sobą także rozmiarem. Nie chodzi jednak tutaj jedynie o techniczny detal. To istotny element, który ma wpływ na dynamikę, szybkość i kontrolę gry. Właśnie dlatego, podczas wyboru piłki do siatkówki, warto wziąć pod uwagę jej rozmiar.

  • sugerowany rozmiar dla mężczyzn – 65-67 cm obwodu.
  • sugerowany rozmiar dla kobiet – 63-65 cm obwodu.
  • sugerowany rozmiar dla dzieci – odpowiedni rozmiar zależy od wieku i umiejętności, ale zazwyczaj mieści się w zakresie 63-65 cm obwodu.

Jak wybrać idealną piłkę do siatkówki?

Jak widzisz, wybór dostępnych modeli piłek siatkowych jest naprawdę ogromny. Dlatego przed zakupem zastanów się w jaki sposób planujesz użytkować piłkę i kto głównie będzie z niej korzystał. Jeżeli gra to dla Ciebie jedynie rozrywka i chcesz nieco urozmaicić swój letni wyjazd na plażę, najlepszym wyborem będzie piłka dedykowana do takiego podłoża. Jeśli natomiast trenujesz profesjonalnie lub chcesz podnieść swój poziom gry, postaw na dobrej jakości piłkę treningową, która ułatwi Ci naukę kontroli, a dodatkowo będzie bardziej wytrzymała. Podczas wyboru pamiętaj także o tym, że odpowiedni rozmiar na wpływ na komfort i jakość gry. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, zwróć uwagę na renomowane marki oferujące piłki do siatkówki o wysokich parametrach, takie jak Mikasa czy Molten. Jeśli natomiast poszukujesz dobrej jakości sprzętu, ale trudno Ci samodzielnie podjąć decyzję, pamiętaj że miejsca takie jak sklep siatkarza posiadają profesjonalnych doradców, którzy chętnie udzielą Ci niezbędnych informacji.

X